KAUKAZ

Kaukaz (Wielki Kaukaz) – łańcuch górski w zachodniej Azji pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Leży na terenie Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii i Rosji. W paśmie tym znajdują się najwyższe szczyty: Rosji, Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii.

 

Działalność górska w Kaukazie stanowiła część wyprawy „3X5000m n.p.m. w miesiąc” działającej w okresie od 7 lipca do 7 sierpnia 2013r.
Pełny skład wyprawy:

-Mateusz Grey,

-Rafał Kuzimski,

-Magdalena Mizerka,

-Monika Sitek-Kądziorska.

Elbrus (5642m n.p.m.)

Эльбрус– najwyższy szczyt Kaukazu. Położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu, na terenie Kabardo-Bałkarii w Rosji tuż przy granicy z Gruzją.

Jest najwyższym szczytem Rosji. Przez alpinistów przyjmujących inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna i zdobywających Koronę Ziemi to Elbrus, a nie Mont Blanc, uważany jest za najwyższy szczyt Europy.

 

Masyw Elbrusa leży na północ od głównego pasma Kaukazu. Jest wygasłym wulkanem, prawie w całości pokrytym obecnie lodowcami o łącznej powierzchni około 138 km² oraz wiecznym śniegiem (powyżej wysokości 3700-4000 m n.p.m.). Jest o ok. półtora kilometra wyższy od najwyższych otaczających go szczytów. Wybitność 4741m.

 

Masyw wyróżnia się charakterystyczną sylwetką o dwóch kopulastych wierzchołkach, odległych od siebie o ok. 3 km:

  • zachodnim (wyższym) – 5642 m n.p.m.
  • wschodnim – 5621 m n.p.m.
fot. M. Mizerka
fot. M. Mizerka

11 lipca, w Dolinie Terskol cały zespół rozpoczął działania w masywie Elbrusa.

15 lipca, powyżej Priuta  11 zespół założył obóz II, na wysokości 4200m n.p.m.  

17 lipca o godz. 1:10 z obozu II, M. Grey i R. Kuzimski rozpoczynają atak szczytowy.  W okolicach Skał Pastuchowa  towarzyszył im  wiatr i grad, do trawersu silny wiatr.

M. Mizerka i M. Sitek-Kądziorska czekają w obozie II. 

17.07.2013r. o godz. 12:36 R. Kuzimski  i M. Grey stają na zachodnim wierzchołku Elbrusa.

18 lipca cały zespół bezpiecznie schodzi do Azau.

 

 

 

Kazbek (5033m n. p. m.)

მყინვარწვერი - Lodowy Szczyt - jeden z najwyższych szczytów Kaukazu na granicy Gruzji z Rosją (Północną Osetią-Alanią) o wysokości 5033,8 m n.p.m., położony we wschodniej części centralnego Kaukazu.

 

Kazbek leży w Paśmie Bocznym Wielkiego Kaukazu. Ze stoków Kazbeka spływają liczne lodowce o łącznej powierzchni 135 km². Po stronie gruzińskiej znajduje się lodowiec Gergeti. Na południowych stokach gór znajduje się dawna stacja meteorologiczna, która w sezonie letnim pełni rolę komercyjnego schroniska dla alpinistów. Droga do stacji wiedzie przez lodowiec Gergeti i niesie ze sobą zagrożenie szczelinami. Sezon wspinaczkowy trwa od maja lub czerwca do pierwszej połowy października. Z uwagi na znaczne nachylenie stoków (nawet do 60 stopni) Kazbek jest górą znacznie trudniejszą niż popularny Elbrus.

 

fot. M. Grey
fot. M. Grey

 

20 lipca, zespół w pełnym składzie rozpoczyna podejście pod Kazbek, przy klasztorze (Gergeti Triniti Church) zakłada obóz.

21 lipca, przejście do Stacji Meteo, R. Kuzimski i M. Grey zakładają obóz.

M. Mizerka i M. Sitek-Kądziorska wracają do obozu przy klasztorze.

22 lipca około godziny 2:00, M. Grey i R. Kuzimski wyruszają na szczyt. W szybkim tempie i przy bardzo dobrych warunkach pogodowych pokonują drogę do ‘plato’. 

Na trawersie następuje znaczne pogorszenie widoczności co m.in. znacznie przyczynia się do zwolnienia 2-osobowego zespołu. Od połowy trawersu do szczytu towarzyszy im  bardzo silny wiatr.

22 lipca 2013r. godz. 11:26 na szczycie staje R. Kuzimski. O godz. 12:01 na szczycie staje M. Grey.

Podczas zejścia ze szczytu widoczność spada do minimum. Zespół traci ślad. Zejście kontynuuje z innym polskim zespołem schodzącym ze szczytu. Po dotarciu do Meteo i poprawie warunków, zespół zwija obóz i schodzi do klasztoru. Zejście z Meteo przybiera dramatyczny obrót, na lodowcu Gergeti, kolejne gwałtowne załamanie pogody i nieplanowany nocleg w namiocie na lodowcu.

23 lipca, w godzinach przedpołudniowych, przy poprawie widoczności zespół schodzi z lodowca Gergeti pomagając w zejściu grupie Gruzinów. Po zejściu do obozu przy klasztorze, zespół w pełnym składzie schodzi do Kazbegi (Stepantsminda).

 

KLIKNIJ Lubię to!

 

UDOSTĘPNIJ STRONĘ

WSPÓŁPRACA